Organizacja Pożytku Publicznego

Aktywnie z Boccią

Właśnie kończy się pierwszy tydzień działań w ramach zadania „Aktywnie z boccią”, które realizuje Stowarzyszenie MOŻESZ, a które finansowane jest z budżetu Powiatu Pruszkowskiego.

Zadanie to skierowane jest do dwóch grup beneficjentów. Po pierwsze: dla członków grupy integracyjnej ze Świetlicy Środowiskowo – Integracyjnej „Dom Jana Pawła II” w Piastowie oraz podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin „Sprawni Razem” z Piastowa. Grupę uzupełniającą beneficjentów działania będą od jesieni stanowili podopieczni PSONI Koło w Pruszkowie, czyli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Ognisko” oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Na górce”. 

Całe zadanie „kręci się” wokół bocci, dyscypliny sportowej posiadającej wybitne walory rehabilitacyjne i integracyjne. Skąd taki pomysł? Otóż w grudniu ubiegłego roku w Piastowie odbyły się Integracyjne Mistrzostwa Europy w Bocci. Wystartowali w nich uczestnicy z sześciu krajów. Imprezę organizował AZS. Grupa integracyjna uczęszczająca do Świetlicy kibicowała na imprezie. Dostaliśmy również możliwość poznania zasad gry, skorzystaliśmy z boisk oraz pomocy profesjonalnych trenerów i sędziów AZS. „Zaraziliśmy się” tym sportem. 

Zadanie „Aktywnie z boccią” zakłada regularne treningi bocci dla grupy integracyjnej w piastowskiej Świetlicy, a potem także w pruszkowskim WTZ i ŚDS. Finałem treningów będzie październikowy turniej pomiędzy tymi ośrodkami. Ale nasze zadanie, to nie tylko boccia. Dla grupy z Piastowa zaproponowaliśmy cykl warsztatów wakacyjnych, które mają na celu usprawnienie i poprawę funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Dlaczego wakacje? Bo to duża ilość czasu wolnego, inna organizacja dnia w Świetlicy, moment, kiedy ciężar zajęć można w całości przerzucić na organizację dodatkowych warsztatów. Dla podopiecznych to też czas, który mogą swobodnie wykorzystać na aktywizację i zblokowany cykl zajęć. Zblokowanie zajęć w miesiącach wakacyjnych pozwoli na intensyfikację pracy, możliwość jej pogłębienia, wzajemnego uzupełnienia, a co za tym wszystkim idzie efektywności.

Jakie zajęcia chcemy zaproponować: warsztaty o charakterze terapii zajęciowej, zajęcia rehabilitacyjne, arteterapeutyczne. Zajęcia terapii zajęciowej i artetearapii będą miały zadanie otworzenie uczestników na nowe doświadczenia, pobudzenie ich do aktywności, dodanie odwagi do podejmowania nowych wyzwań. Z kolei rehabilitacja fizycznie przygotuje beneficjentów do regularnych treningów. Tak przygotowani beneficjenci podejmą regularne treningi bocci, a wreszcie wystartują w turnieju.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *