Organizacja Pożytku Publicznego

Mazury zdobyte! – relacja z rejsu „Poza Horyzonty”

Mazury zdobyte! Świetliki w tym roku wypłynęły na naprawdę szerokie wody!

Właśnie zakończył się tegoroczny projekt „Poza horyzonty” realizowany przez Stowarzyszenie „Możesz” i Świetlicę Środowiskowo – Integracyjną „Dom Jana Pawła II” w Piastowie. W ramach akcji piętnaścioro najstarszych Świetlików (a nawet szesnaścioro, gdyż na część rejsu dołączyła podopieczna ze świetlicowej grupy integracyjnej) wyruszyło na niezwykły obóz wędrowny. 17 lipca młodzież zawitała do Portu Piaski (Ruciane Nida) i zakwaterowała się …. wcale nie w pokojach hotelowych, ale na jachtach zacumowanych przy kei. Trzy łodzie typu TES32 dreamer stały się domem Świetlików na pięć dni.

Żeglarska przygoda podopiecznych świetlicy trwa już od pięciu lat, to jednak pierwsza tego typu wyprawa. Każdego dnia czekał inny port, a w nim inne przygody i niespodzianki – nowe plaże i kąpieliska, ognisko, gra w podchody, siatkówkę, koncerty, wieczorne spacery i chwile na wspólne wspomnienia dnia. Tak Świetliki odwiedziły Piaski, Port „Pod dębem”, Klub Mila Kamień i Wioskę Żeglarską Mikołajki.

A na wodzie? – dwukrotne przejście Śluzy Guzianka, żeglowanie po Jeziorach Bełdany, Śniardwy, Mikołajskim, piękne widoki, słońce. Jedyne czego nieco brakowało, to silniejszy wiatr. Ale to nic 🙂 Brak przechyłów zrekompensowały wielkie bitwy morskie, abordaże, wodne wyścigi i mistrzowskie manewry. Działo się, działo!

W tym miejscu trzeba powiedzieć, komu Świetliki zawdzięczają tę żeglarską przygodę. Przede wszystkim kapitanom z Mariway Sailing Club, dzięki którym w ogóle wyjazd był możliwy, bo przecież bez sternika nie wypłynąłby żaden jacht. Słowa uznania należą się kapitanom tym bardziej, że żeglarską opiekę nad Świetlikami sprawują nieodpłatnie, za to z pełnym zaangażowaniem.

Wyjazd nie doszedłby również do skutku bez środków finansowych. Za wsparcie w tym aspekcie organizatorzy składają najserdeczniejsze podziękowania:

  • Miastu Piastów (w szczególności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Pełnomocnikowi ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom)

  • Fundacji Banku Pekao S.A. imienia dr. M. Kantona

  • Kilkunastu osobom wielkiego serca, które wzięły udział w rejsie sponsorskim

  • Młodzieży z LO im. Mickiewicza w Piastowie, którzy wygrali na rzecz projektu środki w konkursie „Młodzież i filantropia” organizowanym przez Fundację dla Polski.

Świetliki raz jeszcze dziękują i z nadzieją mówią: do zobaczenia za rok. Ahoj!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *