Organizacja Pożytku Publicznego

Świetliki na wodzie

Czy znasz przepis na udane wakacje? My tak! Między 18 a 21 lipca 15 osobowa grupa podopiecznych świetlicy środowiskowej w Piastowie przekraczało horyzonty. Przez 4 dni zgłębialiśmy tajniki żeglarstwa, pływając po Jeziorze Zegrzyńskim. Realizacja projektu „Poza Horyzontu” nie była by możliwa bez anonimowych sponsorów, uprzejmości Akademickiego Związku Sportowego, który udostępnił nam łódki oraz niezawodnym żeglarzom z Mariway Sailing Club. Wszystkim naszym dobrodziejom z całego serca dziękujemy!

Była to prawdziwa przygoda! Przez pierwsze dwa dni towarzyszył nam upał i… cisza, czyli brak wiatru. Mieliśmy zatem czas, aby na spokojnie zapoznać się z elementami jachtu – szotami, grotem i fokiem, nauczyliśmy się stawiać i zwijać żagle, wiązać knagi, prawidłowo wychodzić z portu i cumować. Nie zabrakło także czasu na zabawy w wodzie.

Poranny Rozkaz Dzienny

Najważniejszym punktem drugiego dnia była bitwa morska. Nie zawiodły umiejętności manewrowe naszych kapitanów, my natomiast bardzo efektywnie posłużyliśmy się wiadrami stanowiącymi wyposażenie łódek. Ostatecznie ogłosiliśmy remis i rozejm – wszyscy byli mokrzy – od stóp do głów. Wieczorem rozpaliliśmy ognisko pokoju i nauczyliśmy się nowej szanty o kapoku – „Bez kapoka nie dam kroka”.

W niedzielny poranek przywitaliśmy dzień w lokalnej kaplicy, gdzie lokalna wspólnota bardzo ciepło nas przyjęła. Tego dnia pogoda była jednak zupełnie inna niż dotychczas – zerwał się wiatr i nawiedziła nas burza. Mieliśmy okazję poczuć smak żeglarstwa – prędkość, przechyły, dotknięcie sił natury. Słońce powróciło do nas ostatniego dnia, lecz wiatr pozostał mocniejszy – mogliśmy więc w pełni czerpać przyjemność z pływania.

Pożegnanie nie było łatwe, kapitanowie są wspaniali, pogoda i towarzystwo nam służyło – nikomu nie chciało się wracać. Chcielibyśmy tę przygodę kontynuować. Spotkamy się ponownie w październiku, aby podsumować wyjazd i snuć plany na przyszłość. Dlatego drodzy dobrodzieje – liczymy na dalsze Wasze wsparcie!

Zapraszamy do obejrzenia teledysku z wyjazdu.

Informacje o projekcie „Poza Horyzonty”

Cele projektu to:

  • poprawa emocjonalnego i społecznego funkcjonowania jego uczestników,
  • profilaktyka uzależnień od alkoholu i innych środków odurzających,
  • przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Obóz żeglarski o formule stacjonarnej pozwala realizować te cele. Żeglarstwo kształtuje umiejętności współpracy, pozwala na rozwój zarówno fizyczny, społeczny jak i umysłowy. Uczestnicy poprzez realizację ambitnych zadań nabywają poczucia własnej wartości. Spędzają czas w aktywny i zdrowy sposób, często będzie jest to ich jedyny wakacyjny wyjazd. W wyniku realizacji projektu uczestnicy nabywają przydatnych kompetencji życiowych i z większą łatwością będą w przyszłości przełamywać trudności w realizacji różnorodnych zadań.

Na „Dezecie”

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *