Organizacja Pożytku Publicznego
woda i trawa

Świetliki nad wodą

Tegoroczne wakacje w Świetlicy Środowiskowo – Integracyjnej „Dom Jana Pawła II” w Piastowie upłynęły pod znakiem odpoczynku nad wodą. Słońce, szum fal, plaża …, ale przede wszystkim – nauka pływania. I nie chodzi o pływanie wpław, a o żeglarstwo i kajakarskie spływy.

zdjęcie dzieci z Dnia Dziecka Bożego

Najpierw był wyjazd na żagle. Starsza grupa świetlików spędziła weekend nad Jeziorem Zegrzyńskim. Organizację wyjazdu w ogromnej mierze zawdzięczamy Stowarzyszeniu MOŻESZ w osobie jego wiceprezesa – Urszuli Romaniec. To ona skontaktowała klub żeglarski Mariway Sailing Club (www.mariway.pl) ze Świetlicą, w znacznej mierze podjęła się organizacji wyjazdu i namówiła pięciu doświadczonych sterników do żeglowania ze świetlikami. Pomocną dłoń wyciągnął także warszawski AZS, który wypożyczył jachty za symboliczną opłatą, oraz zegrzyński WOPR udostępniając zaplecze kuchenno – sanitarne i miejsce do rozbicia namiotów.

Na jachcie każdy pełnił określoną funkcję, miał swoje zadanie, swój wkład we frajdę żeglowania. Wieczorem czekały szanty przy ognisku. Żeglarskie doświadczenia – bezcenne!

Zdjęcie z projektu Poza Horyzonty

A już kilka dni później najstarsi chłopcy, pod opieką Mariusza Nowaka wyjechali na Mazury. W Suwałkach, w firmie Plast Bud wzięli udział w warsztatach budowy kajaków. Własnoręcznie nadawali kształt nowym kajakom. I … dwa z nich zabrali ze sobą! Dzisiaj Świetlica posiada dwa dwuosobowe kajaki. Jeden z dorosłych absolwentów Świetlicy wkrótce ukończy kurs instruktora kajakarstwa. Wtedy, w każdej sprzyjającej chwili możemy spływać po okolicznych wodach.

Dzieci uczestniczą w budowie kajaka

Pierwsze spływy świetliki mają już za sobą. Po warsztatach i wiedzy teoretycznej nabytej w Suwałkach przyszedł czas na praktykę. Męska grupa z Piastowa spłynęła piękną Krutynią. Wieczorne kąpiele w jeziorach, biwakowanie pod namiotem, z pewnością fizyczne zmęczenie, ale też świadomość chłopaków na ile fajnych rzeczy ich stać, ile mogą zrobić sami.

Warsztatowy wyjazd na kajaki jest częścią realizowanego w Świetlicy zadania „Świetlikowy skarbiec”. Zadanie współfinansowane jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Świetlica – Dzieci – Praca”.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *